Σκωτία

Διέλυσε τη Ρος Κάουντι με εξάρα και πάει... αγριεμένη στο ντέρμπι η Ρέιντζερς

Στην κορυφή -έστω και προσωρινά- ανέβηκε η Ρέιντζερς που επικράτησε με το ευρύ 6-0 της Ρος Κάουντι και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με τη Σέλτικ (01/09, 14:30).

Με το εντυπωσιακό 6-0 επικράτησε της Ρος Κάουντι η Ρέιντζερς για την 3η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας -έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «προτεστάντες» έφτασαν τους επτά βαθμούς -οι ηττημένοι έμειναν στους δυο- και πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Σέλτικ (01/09, 14:30), η οποία μονομαχεί το μεσημέρι της Κυριακής με τη Σεντ Μίρεν (25/08, 14:00).

Στο 18' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντέσερς, ενώ στο 45+1’ ο Ματόντο σημείωσε το 2-0. Ο Ντέσερς ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 58' πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τον Λόρενς στο 65' να σκοράρει το 4-0. Το 5-0 ήρθε στο 69’ από τον Ματόντο, με το τελικό 6-0 να διαμορφώνεται στο 90’ από τον Ντανίλο.

Στα υπόλοιπα δυο παιχνίδια, η Νταντί Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-0 τη Σεντ Τζόνστον με σκόρερ τους Στεπάνεσον στο 54' και το αυτογκόλ του Σάντερς στο 88'.

Τέλος, ισόπαλο 2-2 ήρθε το ματς της Χιμπέρνιαν με τη Νταντί. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 9' με τον Τιφόνεϊ, με τον Μπόιλ να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Μάλιστα, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 72' με τον Μπόουι, αλλά ο Μάρεϊ στο 89' έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νταντί.