Βέλγιο

Κυρίαρχη η Άντερλεχτ πάτησε με τριάρα την Σταντάρ Λιέγης – έσωσε το «Χ» η Μπριζ του Τζόλη

Η Άντερλεχτ δεν άφησε σε ησυχία την Σταντάρ Λιέγης την οποία και διέλυσε με 3-0. Η Μπριζ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ ισοφαρίζοντας στο φινάλε (1-1).

Το πρωτάθλημα Βελγίου έχει φτάσει αισίως στην 10η αγωνιστική με τα παιχνίδια να συνεχίζουν να είναι άκρως εντυπωσιακά.

Η Άντερλεχτ με μία εμφατική τριάρα διέλυσε την Σταντάρ Λιέγης με 3-0. Ο Σίμιτς άνοιξε από νωρίς τον χορό των γκολ σκοράροντας μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντόλμπεργκ να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας στο 30’. Ο Ντρέιερ στο 90ο λεπτό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του καθώς πέτυχε το 3-0 υπογράφοντας την εντυπωσιακή νίκη της Άντερλεχτ.

Στην ίδια αγωνιστική η Μπριζ του Τσόλη κατάφερε να σώσει στο φινάλε την ισοπαλία απέναντι στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και μάλιστα μέσα στην έδρα της.

Ο Ιβάνοβιτς σκόραρε στο 54ο λεπτό από πλευράς φιλοξενούμενων ασκώντας αρκετή πίεση στην ομάδα του Τζόλη, ο οποίος αγωνίστηκε και πάλι βασικός. Το βαθμό πήρε η Μπριζ στο φινάλε χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Μέχελε στο 82ο λεπτό και βολεύτηκε στην ισοπαλία.