Πορτογαλία

Πέταξε… φωτιές η Πόρτο

Νικήτρια του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος ήταν η Πόρτο, που συνέτριψε 3-1 τη Σπόρτινγκ στο «Ντραγκάο» και πήρε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της στην κορυφή.

Σπουδαία νίκη πήρε η Πόρτο στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι «δράκοι» επικράτησαν με σκορ 3-1 στο «Ντραγκάο» και πήραν διαφορά 5βαθμών από την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ και τη Μπενφίκα, που συγκατοικούν στη 2η θέση.

Το προβάδισμα στην Πόρτο έδωσε ο Χοσουέ στο 11ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Αν και οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για το δεύτερο τέρμα, η Σπόρτινγκ απάντησε με τον Καρβάλιο στο 60’. Η ισοφάριση όμως αποδιοργάνωσε την άμυνα της ομάδας του Ζαρντίμ που δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ, καθώς ο Ντανίλο έκανε το 2-1. Η μεγάλη νίκη της Πόρτο «κλείδωσε» στο 74’ όταν ο Λούτσο Γκονζάλες βρήκε δίχτυα έπειτα από αντεπίθεση, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 3-1.