Πορτογαλία

Πέταγε… φωτιές η Σπόρτινγκ

Με το υπέρ της 4-0 έφυγε από την έδρα της Σάντα Κλάρα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας και ανέβηκε στην 3η θέση.

«Πάτησε» τη Σάντα Κλάρα κι ανέβηκε η Σπόρτινγκ.

Η ομάδα της Λισαβόνας επικράτησε 4-0 στο «Sao Miguel» και σε συνδυασμό με την ήττα της Φαμαλικάο από την Μπενφίκα, ανέβηκε στην 3η θέση της Primeira Liga.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, με τα «λιοντάρια» να αποδεικνύουν την ανωτερότητά τους στο δεύτερο. Ο Φελίπε άνοιξε το σκορ στο 40’ με κεφαλιά έπειτα από το γύρισμα του Βιέτο. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο 47’ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Επτά λεπτά αργότερα ο Μπολάσι με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες από τα αριστερά «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη και στο 61’ με πέναλτι (ανατροπή στον Μπολάσι) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.