Ιταλία

Συνήλθε η Ουντινέζε και με τη δύναμη της έδρας σταμάτησε το σερί της Κάλιαρι

Από το Ούντινε... δεν περνά σχεδόν κανείς. Μονάχα η Ίντερ το έκανε. Και τώρα η Κάλιαρι κατάλαβε τη δυναμική της έδρας της Ουντινέζε, η οποία επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0.

Η Ουντινέζε φροντίζει να εκμεταλλεύεται τον παράγοντα έδρα και το κάνει περίφημα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε 7 παιχνίδια έχει 6 νίκες και 1 ήττα, με την Πρωταθλήτρια Ίντερ να είναι η μοναδική που έχει καταφέρει να πάρει θετικό αποτέλεσμα εκεί.

Η δυνατή κεφαλιά του Λούκα στο 38ο λεπτό έδωσε ένα δικαιότατο προβάδισμα στους γηπεδούχους στην αναμέτρηση της Παρασκευής, προτού η Κάλιαρι προσπαθήσει ν’ ανεβάσει ταχύτητα και να βελτιώσει την εικόνα της στον αγωνιστικό χώρο.

Ωστόσο, ο Ντέιβις με ατομική ενέργεια, ωραία ντρίμπλα και φοβερό τελείωμα από πλάγια δεξιά εντός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 78ο λεπτό.