Γαλλία

Έσπασε την… κατάρα του «σπιτιού» της η Ναντ!

Η Ναντ επικράτησε 2-0 της Οσέρ και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη έπειτα από τον Δεκέμβριο του 2023 και εννιά σερί ήττες!

Έδιωξε τους… δαίμονες από το «σπίτι» της η Ναντ!

Με ένα γκολ νωρίς και ένα καθυστερήσεις, τα «καναρίνια» επικράτησαν 2-0 της Οσέρ, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους εντός έδρας νίκη έπειτα από εννιά σερί ήττες! Συγκεκριμένα, η τελευταία φορά που πήραν το «τρίποντο» σε ματς πρωταθλήματος στο γήπεδό τους ήταν στις 2 Δεκεμβρίου του 2023 απέναντι στη Νις (1-0)!

Σκόρερ για τη Ναντ ήταν ο Σάιμον στο 14’, με τον Γκιρασί να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από ‘κει και πέρα, με εντυπωσιακό έκανε «σεφτέ» στη φετινή Ligue 1 η Στρασμπούρ, συντρίβοντας 3-1 τη Ρεν. Οι Αλσατοί ήταν κυρίαρχοι από την αρχή της αναμέτρησης και μάλιστα τους ακυρώθηκε μέσω VAR και τέταρτο τέρμα που σημείωσαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στον αντίποδα, απότομη… προσγείωση για την ομάδα της Βρετάνης, η οποία είχε επικρατήσει 3-0 στην πρεμιέρα της Λιόν.

Τέλος, η Τουλούζ τη… χάλασε στη Νις. Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με τον Κλος στο 53’, αλλά η χαρά της κράτησε για λίγο, καθώς 20 λεπτά αργότερα ο Μπαμπίτσκα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.