Πορτογαλία

Διέλυσε την Μπράγκα και την άφησε εκτός ημιτελικών η Μποαβίστα

Μια καταπληκτική Μποαβίστα σάρωσε την Μπράγκα 5-1 στο Πόρτο για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του πορτογαλικού Λιγκ Καπ και προκρίθηκε αυτή στη θέση της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Μποαβίστα διέσυρε 5-1 την Μπράγκα στο Πόρτο για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του πορτογαλικού Λιγκ Καπ και την απέκλεισε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης, παίρνοντας αυτή την πρόκριση και αφήνοντας τους φιναλίστ του Europa league του 2011 εκτός ενός τίτλου που θα ήθελαν να διεκδικήσουν, με την πρωταθλήτρια του 2001 να μην προλαβαίνει πιθανόν να βγει Ευρώπη, μέσω της Primeira Liga.

Η Μποσβίστα βολευόταν και με ισοπαλία, σε αντίθεση με τους «αρσεναλίστς», που ήθελαν μόνο νίκη και κατέβασαν, ως επί το πλείστον, βασική ενδεκάδα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Σαόυερ στο 20’, Μούσα στο 32’ και Νάιτζε στο 34’. Στην επανάληψη, ο Νέιθαν Σάντος στο 50’ έκανε το 4-0, ο Μεντέιρος στο 53΄με πέναλτι μείωσε για την Μπράγκα και στο 63΄ ο Σάουερ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.