Ισπανία

Σκόρπισε τη Σεβίλλη με «κανόνι» Λεβαντόφσκι η Μπαρτσελόνα και συνεχίζει στην κορυφή!

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την «ξέφρενη» πορεία της στη LaLiga καθώς διέλυσε με σκορ 5-1 τη Σεβίλλη χάρη σε δύο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ! Οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν την απίθανη πορεία τους στη φετινή LaLiga, καθώς διέλυσαν με σκορ 5-1 τη Σεβίλλη στο «Μοντζουίκ» και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος, 3 βαθμούς μπροστά από τη Ρεάλ Μαδρίτης και 7 από την Ατλέτικο.

Πρωταγωνιστής της νίκης αυτής ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος στα 36 του έχει βαλθεί να... σπάσει τα «κοντέρ». Ο Πολωνός στράικερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 24' με πέναλτι που κέρδισε ο Ραφίνια, ενώ στο 39' παρενέβη με το πόδι του σε σουτ του Βραζιλιάνου και σκόραρε ξανά για το 3-0.

Πλέον, ο «Λέβα» έφτασε σε ένα σημαντικό milestone, καθώς έγινε τρίτος σκόρερ σε συνολικά γκολ στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης με 366, μετά φυσικά από τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο. Στη φετινή LaLiga, δε, ο Πολωνός έχει 12 γκολ σε 10 αγωνιστικές.

Ενδιάμεσα στα δύο τέρματα του Πολωνού, το 2-0 έγραψε ο Πέδρι, στο πιο όμορφο γκολ της βραδιάς. Ο Ισπανός πήρε την ασίστ του Λαμίν Γιαμάλ (με τον Ζιλ Κουντέ να αφήνει έξυπνα την μπάλα) και εκτέλεσε με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» του Νάιλαντ.

Το... πάρτι της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 82' έγινε το 4-0, καθώς ο 21χρονος Πάμπλο Τόρε, που είχε μπει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε με σουτ από την περιοχή που βρήκε πάνω σε αμυντικό της Σεβίλλης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα στο γκολ αυτό με τον (επίσης αλλαγή) Στανίς Μουζαμπό που μείωσε σε 4-1 στο 87' από θέση τετ-α-τετ.

Το τελικό 5-1 υπέγραψε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ένα λεπτό αργότερα ο Πάμπλο Τόρε, ενώ κάτι ακόμη αξιοσημείωτο συνέβη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Γκάβι, που ταλαιπωρήθηκε από έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό, όχι μόνο επέστρεψε στην αποστολή, αλλά αγωνίστηκε κιόλας μετά από 349 μέρες.

Νωρίτερα, στο «Θεράμικα», η Βιγιαρεάλ υπέστη μια απροσδόκητη απώλεια, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη 16η στη βαθμολογία Χετάφε. Τα «κίτρινα υποβρύχια», που βρίσκονται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, προηγήθηκαν με τον Σάντι Κομεσάνια, ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε στο 87' με πέναλτι μέσω VAR ο Μάουρο Αραμπάρι.