Πορτογαλία

Κράτησε… αποστάσεις η Πόρτο και πάει σε «τελικό»

Η Πόρτο νίκησε και τη Μορεϊρένσε, επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας και προστάτεψε το μαξιλαράκι ασφαλείας από τη Σπόρτινγκ, πριν τη ρεβάνς με τη Λάτσιο.

Πέρασε και από την έδρα της Μορεϊρένσε η Πόρτο. Νίκη με 1-0 για τους «δράκους» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Primeira Liga και τώρα… τελικός. Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάιο είναι ούτως ή άλλως στην κορυφή του πρωταθλήματος, αλλά διατήρησε το +6 από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Εβανίλσον στο 40ο λεπτό, πλασάροντας από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έπειτα από γύρισμα του Ταρεμί. Πλέον στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς με τη Λάτσιο για την προκριματική φάση των «16» του Europa League, στο οποίο καλείται να προστατέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Κονσεϊσάο, οι οποίοι αδικούνται από το τελικό σκορ, καθώς θα μπορούσαν άνετα να πετύχουν 3-4 γκολ ακόμα. Η Μορεϊρένσε δεν απείλησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά άγγιξε την ισοφάρισε σε φάουλ του Λουίς, που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Ο Γκρούγιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο 79ο λεπτό (η πρώτη στο 71’), ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Βιτόρια είδε δύο κίτρινες με απόσταση λίγων δευτερολέπτων στο 84’. Πλέον, η Πόρτο είναι αήττητη για 51 παιχνίδια πρωταθλήματος. Τελευταία φορά ηττήθηκε στις 30 Οκτωβρίου του 2020, με 3-2 από την Πάκος Φερέιρα.