Αγγλία

Μόνη της και… η Λίβερπουλ!

Ήταν η Τσέλσι και όλοι οι… άλλοι, πλέον είναι η Τσέλσι και η Λίβερπουλ! Οι «κόκκινοι» τα… είδαν όλα στο 2ο ημίχρονο με τη Σίτι, αλλά κράτησαν το 1-0 και απέμειναν μόνοι να απειλούν τους Λονδρέζους!

Και τώρα… οι δυο τους!

Αν και τα… χρειάστηκε στο δεύτερο 45λεπτο, η Λίβερπουλ επικράτησε με γκολάρα του εξαιρετικού Ζορζίνιο Βαϊνάλντουμ 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, που προσπάθησε να φύγει με κάτι καλό από το «Άνφιλντ», αλλά δεν κατάφερε, τελικά -πληρώνοντας ΚΑΙ το γεγονός ότι ο Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν… ντεφορμέ- να κλείσει με θετικό τρόπο το 2016.

Αντίθετα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε με το «τρίποντο» στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής να απομείνει μόνη της στο… κατόπι της Τσέλσι, καθώς άφησε τους «πολίτες» στο -4, τη στιγμή που εκείνη μείωσε στο -6 από την κορυφή και δείχνει (προς το παρόν;) η μοναδική ομάδα που μπορεί να «κυνηγήσει» τους «μπλε» του Αντόνιο Κόντε.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» τη νίκη στο εξαιρετικό τους, πρώτο ημίχρονο, αλλά στο γκολ -με καρφωτή κεφαλιά στο 8’, σχεδόν από το σημείο του πέναλτι(!), έπειτα από καταπληκτική σέντρα από τον Λαλάνα- του 26χρονου Ολλανδού δεν προστέθηκε άλλο τέρμα. Η Σίτι… μεταμορφώθηκε στο β’ μέρος, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι ''reds'' έμειναν στα… αποδυτήρια, «πάλεψε» το παιχνίδι, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, χάνοντας ΞΑΝΑ στο γειτονικό Λίβερπουλ!

Είναι χαρακτηριστικό ότι επί εποχής Premier League και βγάζοντας από την «εξίσωση» την περίοδο 1996-2000, στην οποία η Σίτι δεν αγωνιζόταν στα… σαλόνια, οι «πολίτες» έχουν φύγει μόνο μία φορά με «διπλό» από το Άνφιλντ, σε σύνολο -πλέον- 20 αναμετρήσεων, από το 1992 και μετά! Η μοναδική φορά που τα κατάφερε η Μάντσεστερ Σίτι χρονολογείται την περίοδο 2002/03 και συγκεκριμένα, στις 3/5/2003 -με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολά Ανελκά.

Η έδρα της Λίβερπουλ, δε, είναι η μοναδική από την οποία δεν έχει καταφέρει η ομάδα του Μάντσεστερ να… αποδράσει από το 2008 και μετά, τη χρονιά, δηλαδή, που ανέλαβαν -και άλλαξαν- τις τύχες του συλλόγου οι Άραβες.