Βέλγιο

«Διπλό» στην Αμβέρσα και κορυφή για Άντερλεχτ!

Η Άντερλεχτ έκανε την ανατροπή με την Μέχελεν και με το 1-3 πέρασε πρώτη στην Jupiler League, ενώ η νεοφώτιστη Ντέντερ παρέμεινε αήττητη μετά το χορταστικό 3-3 με τη Σεν Τρούιντεν!

Έδειξε χαρακτήρα και ανέβηκε στην κορυφή η Άντερλεχτ, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μέχελεν, γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο και χάρη στο τελικό 1-3, έφυγε από την Αμβέρσα με το «τρίποντο», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Την καλή και προπάντως αήττητη πορεία της συνέχισε η νεοφώτιστη Ντέντερ, μετά το 3-3 με την Σεν Τρούιντεν με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας έτσι τους 8 βαθμούς και δείχνοντας ότι θα είναι αρκετά ανταγωνιστική στην προσπάθεια να παραμείνει στην κατηγορία.

Η… χαρά των γκολ στο Μπέρσχοτ-Γκενκ, όπως μαρτυράει και το τελικό 3-4, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με 10 παίκτες από το 74’, αλλά να παίρνουν τη νίκη και τον «δικό μας» Κώστα Καρέτσα να μένει στον πάγκο σε όλο το ματς.