Γενικά

Διέλυσε την Τζουργκάρντεν και αγκάλιασε το πρωτάθλημα η Μάλμε!

Η Μάλμε ήταν εκπληκτική κόντρα στην Τζουργκάρντεν νικώντας τη 4-0 και αυξάνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στο +10 με εννέα αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του σουηδικού πρωταθλήματος.

Πάρτι τίτλου για την καταιγιστική Μάλμε που αγκάλιασε το πρωτάθλημα!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League επικράτησε εύκολα με 4-0 της Τζουργκάρντεν, που θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό στο Conference League και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στο +10 στην κορυφή με εννέα αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του σουηδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, αφού στο 10' ο Μπολίν άνοιξε το σκορ ενώ δέκα λεπτά αργότερα (20') ο Κρίστιανσεν σημείωσε το 2-0.

Η Μάλμε σφράγισε τη νίκη της δυο λεπτά αργότερα (22') με το αυτογκόλ του Λάρσον, κάνοντας ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80' ο Θελίν σε ένα ήσυχο απόγευμα για την αντίπαλο των «ερυθρόλευκων», που μόνο με... αυτοκτονία θα χάσει το πρωτάθλημα.