Ιταλία

Βαθμός… χρυσάφι για την Πάρμα με μυθικό «come back» απέναντι στη Λέτσε

Μέσα σε δύο λεπτά στις καθυστερήσεις η Πάρμα κατάφερε να σκοράρει δις και να πάρει ένα ανεπανάληπτο βαθμό, απέναντι στη γηπεδούχο Λέτσε με τον φωτεινό πίνακα στο φινάλε να γράφει 2-2.

Η Λέτσε κατάφερε με μυθικό τρόπο να χάσει τη νίκη μέσα από τα… χέρια της, με την Πάρμα να βρίσκει δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και να της «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας για την 5η αγωνιστική της Serie A. Από μία κόκκινη κάρτα πήραν οι δύο ομάδες, σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματικός πόλεμος.

Στην πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντόργκου. Ο νεαρός Δανός πήρε την μπάλα από τον Ραμαντάνι και με «αστραπιαίο» σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σουζούκι, για το 1-0.

Ο Γκιλμπέρτ με ένα πολύ σκληρό φάουλ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή και πήγε πρόωρα στα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες από το 48ο λεπτό.

Η αριθμητική ανησοροποία όμως δεν έμεινε για πολύ, καθώς εννέα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 67’ ο Κανσελιέρι αντίκρισε και αυτός κόκκινη κάρτα, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παιχνίδι 10 εναντίον 10.

Με μία υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 59’, ο Κρστόβιτς άφησε… άγαλμα τον Σουζούκι και με εντυπωσιακό τρόπο έγραψε το 2-0, κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς, τόσο των ποδοσφαιριστών, όσο και τον οπαδών στις κερκίδες του γηπέδου.

Εκεί που όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, με τους οπαδούς της Πάρμα να θεωρούν δεδομένη την ήττα, οι παίκτες του Πετσία έβγαλαν λαγό από το… καπέλο τους.

Στο 90+3’ Ο Άλμκβιστ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας μείωσε σε 2-1 με ένα κοντινό τελείωμα, δίνοντας και πάλι ελπίδα στην ομάδα του.

ΤΟ απίθανο συνέβει στο 90+5’ όταν και ο Μοχάμεντ βρήκε τον Χαϊνούτ μέσα στην περιοχή και αυτός με τρομερή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, με το πέταλο των φιλοξενούμενων να παθαίνει και δικαίως παράκρουση την ώρα που οι παίκτες είχαν γίνει ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς.