Ιταλία

Όρθια στο Κόμο η επτάψυχη Μπολόνια!

Η Κόμο προηγήθηκε με 2-0, έμοιαζε έτοιμη να πανηγυρίσει το πρώτο φετινό τρίποντο αλλά η Μπολόνια με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο κατάφερε να πάρει τον βαθμό (2-2).

Θύμισε περσινή Μπολόνια και έφυγε αλώβητη από το Κόμο! Παρότι η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγας έδειχνε έτοιμη να πανηγυρίσει το πρώτο της φετινό τρίποντο, αφού προηγήθηκε με 2-0, αλλά το σύνολο του Ιταλιάνο έκανε την αντεπίθεση στο φινάλε και πήρε τον βαθμό (2-2).

Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με την Κόμο να έχει 2 βαθμούς και η Μπολόνια 3 μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη Serie A.

Με το… αριστερό μπήκε στο ματς η Μπολόνια, καθώς ο Καζάλε μόλις στο 5’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του άθελά του και έγραψε το 1-0 για την Κόμο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διορθώσουν το... λάθος τους και κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, αλλά δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν κάποια ευκαιρία τους. Από το 30ο λεπτό και έπειτα η Κόμο πήρε μέτρα στο γήπεδο και φαινόταν απειλητική κυρίως από ατομικές ενέργειες του Κουτρόνε.

Ο Ιταλός φορ τελικά πήρε την εκδίκησή του για τις χαμένες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, όταν με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν στη συνέχεια και τελικά μείωσαν στο 76’ με τον Κάστρο. Το ματς έκτοτε ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Τελικά, η Μπολόνια κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ίλινγκ Τζούνιορ ο οποίος διαμόρφωσε το 2-2.