Πορτογαλία

«Κλεφτές» ματιές στην πεντάδα

Η Ρίο Άβε επικράτησε 1-0 μέσα στην έδρα της Μορεϊρένσε και βρίσκεται στο -2 από την πέμπτη θέση που οδηγεί στο Europa League. Ματσάρα στο Ουνιάο Μαδέιρα-Σετούμπαλ.

Κλεφτές ματιές στην πέμπτη θέση που οδηγεί στο Europa League ρίχνει η Ρίο Άβε μετά το μεγάλο διπλό που πήρε μέσα στην έδρα της Μορεϊρένσε (0-1). Οι φιλοξενούμενοι οφείλουν πολλά τόσο στον μοναδικό σκόρερ Γκέδες, όσο και στον τερματοφύλακά τους Κάσιο, που έκανε τουλάχιστον 4 σωτήριες επεμβάσεις.

Στο κόλπο της Ευρώπης βρίσκεται πάντως και η Εστορίλ, που μετά τη δύσκολη νίκη της με 1-0 κόντρα στην Πάσος Φερέιρα, μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από την 5η Αρούκα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 35' ο Αμάδο, ο οποίος και αποβλήθηκε δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Κόκκινη κάρτα πήρε και ο Εντού της Πάσος Φερέιρα στις καθυστερήσεις.

Μεγάλο ματς έγινε ανάμεσα και στην Ουνιάο Μαδέιρα με την Σετούμπαλ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά δύο τερμάτων, χάρις στα τέρματα του Άμιλτον (22', 37'). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλέψουν τον βαθμό της ισοπαλίας με τα γκολ των Σισέ (54') και Κόστα (90'+4').