Ιταλία

Με ποδοσφαιρικό σόου ο Τουράμ χάρισε ολομόναχος το τρίποντο στην Ίντερ

Ο Μάρκους Τουράμ βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και το απέδειξε για άλλη μία φορά. Ο Γάλλος πέτυχε χατ τρικ απέναντι στη Τορίνο και η Ίντερ πανηγύρισε άλλη μία νίκη (3-2).

Με σούπερ εμφάνιση του Μάρκους Τουράμ η Ίντερ ξεπέρασε το εμπόδιο της Τορίνο, για την 7η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας με 3-2 (05/10) φτάνοντας τους 14 βαθμούς.

Ο Γάλλος πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του και με χατ τρικ την οδήγησε στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι.

Το έργο των «νερατζούρι» απλοποιήθηκε αρκετά στο 20ο λεπτό όταν και ο Μαριπάν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνον τας την ομάδα του με 10 παίκτες για περίπου 70 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Τουράμ δεν άργησε για να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του και με εξαιρετική κεφαλιά στο 25’ έκανε το 1-0 ανοίγοντας το σκορ. Ο Γάλλος για να επιβεβαιώσει την καυτή φόρμα στην οποία βρίσκεται πέτυχε και δεύτερο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Συγκεκριμένα Στο 35ο λεπτό με ακόμη μία κεφαλιά νίκησε και πάλι τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και πέτυχε το 2-0.

Η Τορίνο δεν τα παράτησε όμως και απευθείας μείωσε στο σκορ. Ο Ζαπάτα στο 36’ βρέθηκε απέναντι στον Ζόμερ και δεν λάθεψε βάζοντας, έστω και με 10, την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, σκοράροντας το 2-1.

Ο Τουράμ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 60ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σέρβου τερματοφύλακα και έγραψε με σκαστό σουτ το 3-1.

Δεν δεχόταν να αφήσει το παιχνίδι η Τορίνο και στο 86’ μπήκε ξανά στο ματς, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Βλάσιτς, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι άλλο στην αναμέτρηση με το σκορ να μένει στο 3-2 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.