Πορτογαλία

Η Αρόουκα ξέσπασε στη Μορεϊρένσε

Με χατ-τρικ του Ζορζίνιο η Αρόουκα πέρασε από την έδρα της Μορεϊρένσε με το εμφατικό 4-1 και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ξεμπερδεύει σιγά-σιγά με τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης η Αρόουκα, καθώς μετά το διπλό στην έδρα της Φεϊρένσε, ήρθε και μια ευρύτατη επικράτηση επί της Μορεϊρένσε για να την απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις. Ο Ιντίμα Ζορζίνιο σκόραρε νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό για να έρθει ένα ακόμα γκολ από τον Ντα Κόστα Ματέους στο 29ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και μείωσαν το σκορ σε 2-1 με τον Μπόατενγκ, αλλά ο Ιντίμα Ζορζίνιο στο 52’ και στο 82’ σημείωσε άλλα δύο τέρματα για να χαρίσει στην ομάδα του το 2ο διπλό για φέτος και ν’ ανεβάζει την ομάδα του στην 8η θέση με Μπελενένσες και Μαρίτιμο.