Γενικά

Άλωσε την Γκάνα με «βράχο» Κάρμο και σκόρερ Μίλσον η Ανγκόλα!

Με τον Κάρμο βασικό σε όλο το ματς και τον Μίλσον μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Ανγκόλα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Γκάνα (0-1) και ξεκίνησε ιδανικά στα προκριματικά.

Ιδανική εκκίνηση για την Ανγκόλα στα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Με τον Ντάβιντ Κάρμο να αποτελεί την εγγύηση ανασταλτικά για την ομάδα του που κράτησε το μηδέν και τον Μίλσον να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν θριαμβευτές από την Γκάνα (0-1).

Μάλιστα, σε λίγες ημέρες για τη 2η αγωνιστική, η Ανγκόλα θα φιλοξενήσει το Σουδάν (09/09) στη μάχη των πρωτοπόρων!

Γκάνα-Ανγκόλα 0-1: Άλωσε την Γκάνα με «βράχο» Κάρμο και σκόρερ Μίλσον η Ανγκόλα!

Στα του ματς, ο ρυθμός ήταν χαμηλός και το παιχνίδι είχε λιγοστές τελικές ανάμεσα στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες έδειχναν ξεκάθαρα πως πρώτο τους μέλημα ήταν να κρατήσουν το μηδέν και αν καταφέρουν να εκμεταλλευτούν κάποια φάση τους μπροστά για να «κλέψουν» το τρίποντο.

Και η Ανγκόλα το κατάφερε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μίλσον εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και από κοντά εκτέλεσε τον Ατί Ζιγκί για το τελικό 1-0.