Ιταλία

Βάρεσε… διάλυση η Ρόμα στη Φλωρεντία!

Η Ρόμα ανήμπορη σε οποιοδήποτε σημείο της αναμέτρησης στη Φλωρεντία ν’ ανταγωνιστεί τους «βιόλα» διασύρθηκε με το τελικό 5-1 από τους παίκτες του Παλαντίνο.

Ο κόσμος «βράζει» με τον Τζούριτς, εκείνος έφτασε σε σημείο να κάνει αλλαγές από το 32ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Αρτέμιο Φράνκι» και η αλήθεια είναι πως ακόμα και μετά το 5ο τέρμα των γηπεδούχων, ήταν τέτοια η εικόνα του ματς που θα μπορούσε να έχει ξεφύγει το σκορ.

Οι «βιόλα» είχαν πάρει από πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τους Κεν (9’) και Μπελτράν (17’ πεν.), αλλά ακόμα και τη στιγμή που οι «τζιαλορόσι» μείωσαν, έκαναν μια μεγάλη τρύπα στο νερό. Ο Μανού Κονέ είχε περάσει με αλλαγή στο 32’, σκόραρε με υπέροχο δεξί σουτ στο 39’, αλλά έμοιαζε να είναι πραγματικά αδύνατο για τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να τον ακολουθήσουν.

Ο Μόιζε Κεν με πανεύκολη προβολή στο 41’ έπειτα από άνετο πέρασμα του Μποβέ από αριστερά έκανε το 3-1 και το δεύτερο ημίχρονο απλά συνέχισε στα ίδια δεδομένα.

Ο Μποβέ στο 52’ με ατομική ενέργεια, εκθέτοντας την σχεδόν σμπαραλιασμένη άμυνα της Ρόμα έκανε το 4-1, ενώ, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Χούμελς στο ντεμπούτο του, έχοντας απλά βρεθεί στην τροχιά της μπάλας, μετά από κεφαλιά αντιπάλου του.

Οι Ρωμαίοι αγωνίζονταν και με παίκτη λιγότερο από το 65ο λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ερμόσο, με τη βραδιά στη Φλωρεντία να είναι θριαμβευτική για τους «βιόλα» και ένας μεγάλος εφιάλτης για το κλαμπ από την αιώνια πόλη.