Euro

Σάρωσε την Πορτογαλία σε ένα ημίχρονο η Ολλανδία! (vids)

Έναν καλό λόγο για να ανησυχεί εν όψει Παγκοσμίου Κυπέλλου έδωσε η Ολλανδία στην Πορτογαλία, καθώς με επιβλητική εμφάνιση για ένα ημίχρονο, οι «οράνιε» επικράτησαν 3-0 της ομάδας του Σάντος.

Όχι καμπανάκι, αλλά καμπάνες ολόκληρες ήχησαν για την εθνική Πορτογαλίας λίγους μήνες πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μπορεί να γλίτωσε λόγω Κριστιάνο Ρονάλντο κόντρα στην Αίγυπτο, αλλά αυτή τη φορά κόντρα στην Ολλανδία δεν ήταν το ίδιο τυχερή και υπέστη βαριά ήττα με 3-0 στη Γενεύη.

Οι «οράνιε», που προέρχονταν από ήττα κόντρα στην Αγγλία, έδειξαν τρομερή αποτελεσματικότητα στην αντίπαλη εστία και μέσα σε ένα ημίχρονο είχαν ήδη διαμορφώσει το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η Πορτογαλία έχασε κάθε ελπίδα να ξαναμπεί στο ματς, όταν στο 61’ ο Ζοάο Κανσέλο είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους Ολλανδούς να διατηρούν και ανέπαφη την εστία τους μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Για τους Ίβηρες αγωνίστηκε και 68 λεπτά ο Κριστιάνο Ρονάλντο.