Euro

Πήρε τη ματσάρα η Σερβία του Μιλιβόγεβιτς

Σπουδαία νίκη που τη φέρνει στην κορυφή του 4ου ομίλου πήρε η Σερβία, επικρατώντας 3-2 της Αυστρίας, με πρωταγωνιστές τους Μίτροβιτς και Τάντιτς – Νίκη και για το ΕΪΡΕ (3-1) στη Μολδαβία.

Σε ένα ματς που ο ρυθμός του άνοιξε από πολύ νωρίς με γκολ εκατέρωθεν, η Σερβία πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της επί της Αυστρίας με 3-2, έχοντας βασικό τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίτροβιτς που βρήκε δύο φορές δίχτυα.

Μόλις στο 6' ο επιθετικός της Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ, αξιοποιώντας στο απόλυτο την ομαδική προσπάθεια των συμπαικτών του, αλλά στο 15' ο Σάμπιτζερ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή των γηπεδούχων και με ωραίο σουτ ισοφάρισε άμεσα.

Ωστόσο, απάντησε δόθηκε άμεσα και από τους γηπεδούχους με δράστη και πάλι τον Μίτροβιτς, κάνοντας στο 23' το 2-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού, φέρνοντάς τον πάλι στα μέτρα του, αλλά τα λάθη στην άμυνα δεν περιορίστηκαν. Από ένα τέτοιο, ο Γιάνκο στο 62' έκανε το 2-2, αν και δικαιολογημένα οι Σέρβοι διαμαρτύρονται, αφού στη φάση υπάρχει ξεκάθαρο οφσάιντ.

Το τελικό σκορ έγραψε ο παικταράς της Σαουθάμπτον, Ντούσαν Τάντιτς, στο 74' κάνοντας το 3-2, όταν κατάφερε ένα κακό κοντρόλ να το μετατρέψει σε ασίστ προς τον εαυτό του.

All Goals - Serbia 3-2 Austria 09.10.2016 από Football--Live

Στο άλλο ματς του ομίλου, το ΕΪΡΕ έκανε το καθήκον της επικρατώντας μέσα στην έδρα της Μολδαβίας 3-1, αν και αγχώθηκε στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Μακλίν όμως δεν είχε όρεξη για γκέλες και με δύο δικά του γκολ στο 69' και στο 76' έδωσε σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του, που συγκατοικεί στην κορυφή με τη Σερβία.

Moldova 1-3 Ireland All Goals (FIFA World Cup... από giorgio-palamaru