Euro

Έκανε… σεφτέ με 10 παίκτες η Λετονία και ξέρανε την Αρμενία!

Την παρθενική της νίκη στα προκριματικά του Euro 2024 πανηγύρισε η Λετονία, επικρατώντας 2-0 της Αρμενίας, η οποία κινδυνεύει να χάσει έδαφος στη «μάχη» για τη 2η θέση.

Ηρωική Λετονία, «καθάρισε» την Αρμενία και έκανε σεφτέ. Η ομάδα του Καζακέβικς επικράτησε 2-0 εντός για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2024 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Ελπίζουν σε καλό αποτέλεσμα στη «μάχη» Κροατίας-Τουρκίας (21:45) οι φιλοξενούμενοι για να μην μείνουν πίσω στην προσπάθεια που κάνουν για κατάληψης της 2ης θέσης.

Το σκορ άνοιξε ο Ικαούνιεκς στο 39ο λεπτό με εκτέλεση σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, σε επίθεση που ξεκίνησε από εκτέλεση πλαγίου. Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας αποβολής του Ος με δεύτερη κίτρινη. Στο 68’ ο Μπαλόντις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και… βόλεϊ της Λετονίας στην αντίπαλη περιοχή.