Euro

Δεν γινόταν να μην είναι στο Μουντιάλ ο Λεβαντόφσκι!

Την επιστροφή της, 12 χρόνια μετά, σε Μουντιάλ πανηγυρίζει η Πολωνία! Με τον Λεβαντόφσκι να φτάνει τα 16 γκολ στα προκριματικά, οι «αετοί» νίκησαν 4-2 το Μαυροβούνιο και θα είναι στη Ρωσία! 2η η Δανία

Οι Πολωνοί ξανάρχονται… αγριεμένοι, με «καυτό» Λεβαντόφσκι!

Αν και στο φινάλε καρδιοχτύπησαν, αφού είδαν το Μαυροβούνιο να επιστρέφει από το 2-0, οι «αετοί» νίκησαν, τελικά, 4-2 και είναι οριστικά πρώτοι στον 5ο όμιλο, ετοιμάζοντας βαλίτσες για Ρωσία!

Η Πολωνία, μάλιστα, θα επιστρέψει το ερχόμενο καλοκαίρι σε Παγκόσμιο Κύπελλο, 12 χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία στη μεγαλύτερη ποδοσφαιρική γιορτή του πλανήτη και τη διοργάνωση της Γερμανίας.

Ούτως ή άλλως, πάντως, η ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα θα τερμάτιζε στην κορυφή, αφού η Δανία τα έκανε μαντάρα απέναντι στη Ρουμανία, μένοντας στο 1-1, ενώ προηγήθηκε στο 59' και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 63' (αποβλήθηκε ο Γκανέα με δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά), με τους Βαλκάνιους να ισοφαρίζουν στο 88'!

Οι Σκανδιναβοί, ωστόσο, με τη μεγάλη νίκη της περασμένης αγωνιστικής στο Μαυροβούνιο, κατέλαβαν τη 2η θέση και θα διεκδικήσουν μέσω των μπαράζ μια θέση στα ρωσικά γήπεδα.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση της Πολωνίας κόντρα στην ομάδα του Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς, όλα έδειχναν εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 16' το σκορ ήταν, ήδη, 2-0, με τα τέρματα των Μαζίνσκι (6') και Γκροσίτσκι (16'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με ένα φανταστικό γκολ του Μουγκόσα στο 78' και τέρμα του Ζάρκο Τομάσεβιτς, πέντε λεπτά αργότερα, έφεραν το ματς στα ίσα! Για να «καθαρίσει» ο μεγάλος Λεβαντόφσκι…

Ο επιθετικός της Μπάγερν πέτυχε στο 86' το 16ο γκολ του στα προκριματικά, «σπάζοντας» το ρεκόρ παραγωγικότητας, για το 3-2, ενώ το αυτογκόλ του Φίλιπ Στοϊκοβιτς (από προσπάθεια του «Λέβα») στο 87' τελείωσε τη δουλειά…

* Το άλλο ματς του ομίλου, ανάμεσα σε Καζακστάν και Αρμενία, έληξε ισόπαλο 1-1.