Euro

Φιλική νίκη της Αυστρίας επί της «ελληνικής» Σερβίας

Η Αυστρία επικράτησε με 2-1 της Σερβίας σε φιλική μεταξύ τους αναμέτρηση, ενόψει του Euro 2024.

Φιλικό σα να ήταν επίσημο! Σε ένα πολύ καλό από άποψης ρυθμού παιχνίδι, η Αυστρία επικράτησε με 2-1 της Σερβίας, ενόψει του Euro 2024!

Με τους «αετούς» ξεκίνησαν οι Ζίβκοβιτς, Γκατσίνοβιτς, Μαξίμοβιτς και μπήκε ως αλλαγή ο Μλαντένοβιτς. Δεν φάνηκαν έτοιμοι για τη διοργάνωση ακόμα οι Σέρβοι, με τους Αυστριακούς να είναι συνολικά ανώτεροι.

Ο Βίμερ μόλις στο 10’ άνοιξε το σκορ για την Αυστρία με ένα διαγώνιο σουτ, με τον Μπαουμγκάρτνερ τρία λεπτά να γράφει το 2-0. Ο Πάβλοβιτς μείωσε σε 2-1 στο 35’, ενώ ο Μαξίμοβιτς που έρχεται για τον Παναθηναϊκό βγήκε αναγκαστική αλλαγή στο 43’ μετά από σύγκρουση στο κεφάλι με αντίπαλό του.

Καλύτερα μπήκε η Σερβία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Στοΐκοβιτς να ρίχνει στη μάχη και τον Μίτροβιτς, ο οποίος έκανε κάποιες φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα για την ομάδα του.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Αυστρία να δείχνει πιο έτοιμη και με λιγότερα αμυντικά προβλήματα σε σχέση με την Σερβία ενόψει του Euro 2024.