Euro

Ανώτεροι και… τυχεροί οι Πορτογάλοι

Η Πορτογαλία, με το τέρμα του Μπρούνο Άλβες (34’), επικράτησε 1-0 της Βοσνίας στο «Ντα Λουζ», στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα μπαράζ πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010, όμως στάθηκε τυχερή, αφού το συγκρότημα του Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς, είχε τρία(!) δοκάρια. Οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι, αλλά και τυχεροί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής.

Το παιχνίδι:

Δυνατό ξεκίνημα από τους Πορτογάλους στην αναμέτρηση, έκλεισαν καλά τους χώρους και όντας ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 34’. Ο Μπρούνο Άλβες με ωραία κεφαλιά από την μικρή περιοχή, ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Φτάναμε προς το τέλος του ημιχρόνου και οι Βόσνιοι παραλίγο να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Ιμπριτσιτς στο 43’ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Ίβηρες ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να αλλάζει κάτι στην εικόνα και όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και τώρα, οι Βόσνιοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Τζέκο αρχικά, αλλά και ο Μουσλίμοβιτς στη συνέχεια, σημάδεψαν το δοκάρι στο 89’, σε μια φάση διαρκείας στα καρέ στο Εντουάρντο.

*Σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σανελ Γιάχιτς, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης έπαιξε και ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος στο 81’ πέρασε στη θέση του Μισίμοβιτς.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Εντουάρντο, Πάουλο Φερέιρα, Ρικάρντο Καρβάλιο, Μπρούνο Άλβες, Ντούντα, Πέπε, Ραούλ Μεϊρέλες, Σιμάο (88' Ούγκο Αλμέιδα), Ντέκο (84' Τιάγκο), Νάνι (69' Φάμπιο Κοεντράο), Λίεντσον

ΒΟΣΝΙΑ: Χάσαγκιτς, Ναντάρεβιτς, Γιάχιτς, Σπάχιτς, Ίμπρισιτς, Μουράτοβιτς (87' Πιάνιτς), Ράχιμιτς, Σαλίχοβιτς, Μισίμοβιτς (81' Μουσλίμοβιτς), Ιμπίσεβιτς, Ντζέκο

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος