Euro

Έκανε το θαύμα η Νιγηρία!

Μία ηρωική πρόκριση για το Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής πήρε η Νιγηρία. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν εκτός έδρας 3-2 της Κένυας για την τελευταία αγωνιστική του δεύτερου προκριματικού ομίλου στη ζώνη της Αφρικής και σε συνδυασμό με την ήττα σοκ της Τυνησίας απ’ τη Μοζαμβίκη με σκορ 1-0, έγιναν η τρίτη ομάδα απ’ τη Μαύρη Ήπειρο που εξασφάλισε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο (σ.σ. μετά τις Γκάνα και Ακτή Ελεφαντοστού).

Η Μοζαμβίκη διατηρήθηκε τρίτη στον όμιλο και πήρε το «εισιτήριο» για το ερχόμενο Κόπα Άφρικα. Σε ολόκληρο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Σιμάο του Παναθηναϊκού.

2ος όμιλος

Μέσα σε δύο αγωνιστικές η Νιγηρία έκανε το θαύμα. Αρχικά, την προηγούμενη αγωνιστική, ο Ομπίνα σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη Μοζαμβίκη (1-0) διατηρώντας μαθηματικές ελπίδες. Και σήμερα, ο Ομπαφέμι Μάρτινς με γκολ στο 83΄ έβαλε μπροστά τους «πράσινους» (3-2) στο ματς με την Κένυα. Στο ίδιο ακριβώς λεπτό τα καλά νέα έρχονταν απ’ τη Μοζαμβίκη, όπου ο Σιμάο και η παρέα του νίκησαν 1-0 την Τυνησία και εκτός του ότι της στέρησαν την πρόκριση, εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Κόπα Άφρικα.