Euro

Το απόλυτο από Ισπανία, Αγγλία και Ολλανδία (video)

Σπουδαία παιχνίδια για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 περιλάμβανε το μενού της Τετάρτης. Μεγάλη νίκη για την Ισπανία, η οποία με το τέρμα του Ριέρα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έφυγε με το "διπλό" από την Τουρκία, επικρατώντας με 2-1. 6Χ6 για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, που οδηγούν την κούρσα στον πέμπτό όμιλο. Λύγισε τη μαχητική Ουκρανία η Αγγλία στο Λονδίνο με 2-1. Σοκ στο 89' για την Ιταλία στο Μπάρι, 1-1 με την Ιρλανδία του Τραπατόνι. Με οδηγό τον Ριμπερί η Γαλλία 1-0 τη Λιθουανία. Μεγάλο «διπλό» της Σλοβακίας στην Τσεχία για το τρίτο γκρουπ με 2-1.

Αναλυτικά:

1ος Όμιλος

Τη νίκη, με την οποία παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου πέτυχε Δανία κόντρα στην Αλβανία. Η Ουγγαρία επικράτησε έυκολα με 3-0 της Μάλτας

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Ουγγαρία-Μάλτα 3-0
(7' Xάιναλ, 80' Γκέρα, 90' Γιούχαζ)

Δανία-Αλβανία 3-0
(31' Αντρεάσεν, 38' Λάρσεν, 80' Πόουλσεν)

2ος Όμιλος

Η Ελβετία νίκησε με 2-0 τη Μολδαβία και μοιράζεται την κορυφή του ομίλου με την Ελλάδα, που επικράτησε με 2-1 του Ισραήλ στο Παγκρήτιο. Η Λετονία επικράτησε με 2-0 του Λουξεμβούργου στη Ρίγα, φτάνοντας τους 10 βαθμούς στον όμιλο. Το σκορ άνοιξε ο Ζιγκάγεφς στο 44' ενώ ο Βερπακόφσκις στο 76' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Λετονία-Λουξεμβούργο 2-0
(44' Ζιγκάγιεφς, 76' Βερπακόφσκις)

Ελλάδα-Ισραήλ 2-1
(32' Σαλπιγγίδης, 66' πεν. Σαμαράς/ 59' Γκολάν)

3ος Όμιλος

Η Σλοβακία πέρασε νικηφόρα από την Τσεχία με 2-1 και έκανε το μεγάλο βήμα για να τερματίσει τουλάχιστον στη δεύτερη θέση του ομίλου. Πρώτη παραμένει η Βόρειος Ιρλανδία, που με τέρμα του Φίνεϊ έκαμψε την αντίσταση της Σλοβενίας με 1-0. Η Πολωνία σκόρπισε με 10-0 το Σαν Μαρίνο με τέσσερα γκολ του Έμπι Σμολάρεκ. Ο Γιάκουμπ Βαβζίνιακ έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Μίχαλ Ζεβλάκοφ ήταν εκτός αποστολής.

Πολωνία-Σαν Μαρίνο 10-0
(1',27' Μπογκούσκι, 18',59', 72', 81' Σολαρεκ, 43',63' Λεβαντόφσκι, 51' Γέλεν, 88' Σαγκανόφσκι)

4ος Όμιλος

Η Ρωσία έστω και δύσκολα κατάφερε να περάσει από το Λιχτενστάιν, με το "φτωχό" 1-0. Η ομάδα του Γκους Χίντινκ πήρε τη νίκη με το τέρμα του Ζιριάνοφ στο 38' και έφτασε τους 12 βαθμούς. Η Γερμανία νίκησε με 2-0 την Ουαλία στο Κάρντιφ κι εξακολουθεί να είναι το αφεντικό του ομίλου.

5ος Όμιλος

Η Ισπανία συνεχίζει να μην έχει αντίπαλο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με γκολ του Ριέρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησαν με 2-1 της Τουρκίας στην Κωνσταντινούπολη («Αλί Σάμι Γεν»), αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Τον πρώτο λόγο για τη δεύτερη θέση δείχνει να έχει η Βοσνία, που νίκησε με 2-1 το Βέλγιο. Ο Σανέλ Γιάχιτς του Άρη αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Εσθονία-Αρμενία 1-0
(84' Πουρι)

Τουρκία-Ισπανία 1-2
(26' Σεντούρκ-63' πεν. Αλόνσο, 90' Ριέρα)

6ος Όμιλος

Ο Τζον Τέρι λύτρωσε την Αγγλία στο 86' χαρίζοντάς της τη νίκη επί της μαχητικής Ουκρανίας με 2-1 στο «Γουέμπλεϊ». τα «λιοντάρια» έκαναν το 5x5 και οδεύουν ολοταχώς προς τη Νότια Αφρική. Η Κροατία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα νίκησε την Ανδόρα εκτός έδρας με 2-0, ενώ στο άλλο ματς, καταιγιστική η Λευκορωσία, πέρασε από το Καζακστάν, επικρατώντας εύκολα με το ευρύ 5-1.

Καζακστάν-Λευκορωσία 1-5
(10' Αμπτούλιν/48' Χλεμπ, 53',63' Καλάτσεφ, 56' Στάσεβιτς, 88' Ροντιόνοφ)

7ος Όμιλος

Ο Φρανκ Ριμπερί οδηγεί από το χέρι τη Γαλλία στην πρόκριση. Ο άσος της Μπάγερν Μονάχου πέτυχε και πάλι το γκολ της νίκης των «τρικολόρ», με 1-0 επί της Λιθουανίας και έφερε την ομάδα του στη δεύτερη θέση του γκρουπ. Η Αυστρία με δύο γκολ του Έρβιν Χόφερ επικράτησε της Ρουμανίας με 2-1 στο Κλάγκενφουρτ και παρέμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, Μίχαελ Γκσπούρνινγκ ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Γιούργκεν Μάχο της ΑΕΚ έμεινε στον πάγκο.

8ος Όμιλος

Ο Τζιοβάνι Τραπατόνι «πλήγωσε» τους συμπατριώτες του. Η Ιρλανδία με γκολ του Ρόμπι Κιν στο 89' απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ιταλία στο Μπάρι. Οι «ατζούρι» αν και έμειναν στο 4' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πατσίνι (για χτύπημα σε αντίπαλο), προηγήθηκαν στο 10' με τον Ιακουίντα, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς.

Την ήττα με 2-0 από τη Βουλγαρία στη Σόφια γνώρισε η Κύπρος. Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Ποπόφ μετά από σέντρα του Ράνγκελοφ, ο σκόρερ είχε δοκάρι στο 77’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μακρίεφ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Γεωργία και Μαυροβούνιο έμειναν στο 0-0

9ος Όμιλος

Η Ολλανδία είναι μαζί με την Ισπανία και την Αγγλία οι τρεις ομάδες με το απόλυτο ως τώρα. Η ομάδα του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ συνέτριψε με 4-0 την ΠΓΔΜ και έφτασε τις πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς. Σε ό,τι αφορά το άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σκωτία νίκησε την Ισλανδία με 2-1.

Ολλανδία-ΠΓΔΜ 4-0
(16',41 Κάουτ, 25' Χούντελαρ, 88' Φαν Ντερ Φάαρτ)

Σκωτία-Ισλανδία 2-1
(39' ΜακΚόρμακ, 66' Φλέτσερ-54' Σίγκουρτσον)

Ρεπό: Νορβηγία

1. Ολλανδία 5-15 (12-1)
2. Σκωτία 5-7 (4-6)
3. Ισλανδία 5-4 (5-8)
4. ΠΓΔΜ 4-3 (2-7)
5. Νορβηγία 3-2 (2-3)