Euro 2024

Από μοιραίος... ωραίος ο Γκιασούλα: Μπήκε αλλαγή, έβαλε αυτογκόλ και μετά έσωσε την Αλβανία στο 90'+5'!

Ο Κλάους Γκιασούλα μπήκε ως αλλαγή για την Αλβανία κόντρα στην Κροατία, έβαλε αυτογκόλ και παραλίγο να γίνει «μοιραίος», όμως τελικά το... πήρε πίσω με δικό του γκολ στο 90'+5' για το τελικό 2-2.

Σε ένα Euro όπου όλα τα γκολ έχουν μπει μέχρι στιγμής από διαφορετικούς παίκτες, ο Κλάους Γκιασούλα είναι ο μόνος που μπορεί να υπερηφανεύεται ότι έχει βάλει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ δύο φορές, έστω και με έναν... αστερίσκο!

Ο Αλβανός στόπερ, που μπορεί να παίξει και ως αμυντικογενής χαφ, μπήκε στο ματς της Κροατίας με την Αλβανία στο 72', ενώ η ομάδα του είχε προβάδισμα 1-0. Αυτό δεν πήγε και... πολύ καλά, αφού μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι Κροάτες ανέτρεψαν το αποτέλεσμα, με τον ίδιο μάλιστα να βάζει αυτογκόλ!

Παρόλα αυτά, πήρε το «αίμα» του πίσω στις καθυστερήσεις, καθώς στο 90'+5' με πλασέ από κοντά νίκησε τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του, πανηγυρίζοντας έξαλλα και για την προσωπική του «εξιλέωση».