Euro 2024

«Η στιγμή που το όνειρο πέθανε»: Το πλάγιο άουτ που ξενέρωσε τους Άγγλους στον τελικό του Euro

Οι Άγγλοι βρήκαν τη φάση που τα πάντα τελείωσαν για την εθνική τους ομάδα στον τελικό του Euro με την Ισπανία.

Το 2021 ήταν η Ιταλία, το 2024 η Ισπανία. Το μόνο που άλλαξε ήταν ο αντίπαλος για την Αγγλία, που έγινε η πρώτη ομάδα που χάνει σε δύο συνεχόμενους τελικούς Euro!

Παρότι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πάλμερ στο 73ο λεπτό και φάνηκαν να παίρνουν ψυχολογία, τα «τρία λιοντάρια» έχασαν σταδιακά την ορμητικότητά τους και εντέλει δέχτηκαν δεύτερο γκολ από τον Ογιαρθάμπαλ λίγο αργότερα, με μία φάση αρκετά νωρίτερα πάντως να γίνεται viral.

«Η στιγμή που πέθανε (σ.σ. το όνειρο της νίκης)» γράφει ένας Βρετανός πάνω από βίντεο όπου διακρίνεται ένα πλάγιο άουτ του Γουόκερ τρία λεπτά μετά το 1-1.

Ενώ είναι κοντά στην αντίπαλη περιοχή, ο έμπειρος μπακ αποφασίζει να γυρίσει την μπάλα τέρμα πίσω, στον Στόουνς, που εν συνεχεία την άφησε στον Πίκφορντ κι εκείνος την έστειλε... απευθείας άουτ!

Μια ακατανόητη απόφαση που δείχνει την έλλειψη συγκέντρωσης των Άγγλων στο σημείο που είχαν πάρει τα πάνω τους. Η συνέχεια, γνωστή...