Πορτογαλία

Εύκολα η Πόρτο το τοπικό ντέρμπι με Μποαβίστα

Ένα γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους και ένα στο ξεκίνημα του δευτέρου, ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στην Πόρτο με 2-0 απέναντι στην Μποαβίστα, με τους «Δράκους» να παίρνουν ξανά κεφάλι.

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η Πόρτο που μπαίνει την προσεχή εβδομάδα στη μάχη των προημιτελικών κόντρα στη Λίβερπουλ, επικράτησε 2-0 της Μποαβίστα στο ντέρμπι του λιμανιού και βρίσκεται ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με 69 πόντους, έναντι 66 της Μπενφίκα. Η Μποαβίστα παραμένει τέσσερις πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Τικίνιο στο 41ο λεπτό, για να έρθει και ένα δεύτερο γκολ στο 48ο λεπτό με τον Οταβίνιο.