Oλλανδία

Εύκολα η Αϊντχόφεν, «αυτοκτονία» για την Φέγενορντ

Η Αΐντχόφεν με δύο γρήγορα γκολ νίκησε εύκολα την Ναΐμέχεν (2-0) και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει Champions League, την ώρα που η Φέγενορντ ισοφαρίστηκε από την Γκρόνιγκεν στο 91’+1’ (2-2).

Η Αΐντχόφεν δεν ήταν τόσο καταιγιστική όσο άλλες φορές (οι οπαδοί της όμως ήταν), ωστόσο έκανε αφενός τη δουλεία, επικρατώντας 2-0 της Ναϊμέχεν εντός έδρας για την 5η αγωνιστική της Eredivisie, και ταυτόχρονα έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα κόντρα στην Γιουβέντους για την πρώτη αγωνιστική του League Phase του Champions League.

Μόλις στο 9’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Σάνο, ο οποίος έκανε παράλληλα και πέναλτι. Διπλή ζημιά για τη Ναϊμέχεν, η οποία έμεινε πίσω στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Γιονγκ στο 11’. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16’ ο Τιλ έκανε το 2-0, σκορ που παρέμεινε έως το τέλος.

Την ίδια ώρα η Φέγενορντ «αυτοκτονούσε» στην έδρα της Γκρόνιγκεν και δείχνει να «ψάχνεται» μετά την αποχώρηση του προπονητή της για τη Λίβερπουλ, Άρνε Σλοτ. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Φαν Μπέργκεν (33’) και το γκολ του Παϊσάο (70’), αλλά ότι έχτιζαν για 80 λεπτά το «γκρέμισαν» μέσα σε δέκα.

Στο 81ο λεπτό η Γκρόνιγκεν μείωσε με τον Γουίλουμσον, με τον ίδιο παίκτη να ισοφαρίζει στο 90’+1’ για το τελικό 2-2. Έτσι η Φέγενορντ βρίσκεται μόλις στην 6η θέση με 6 βαθμούς, ωστόσο έχει ένα ματς λιγότερο, αφού είχε αναβληθεί η αναμέτρηση με τον Άγιαξ στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα».