Ιταλία

Έτσι γιορτάζει μια πρωταθλήτρια! (video)

Πάρτι εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου! Η Γιουβέντους επικράτησε 5-0 της Σαμπντόρια στην τελευταία αγωνιστική και έκλεισε με εμφατικό τρόπο μια σεζόν, που την βρήκε να κατακτά το 5ο σερί πρωτάθλημά.

Καλύτερο φινάλε δεν θα μπορούσε να κάνει η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 5-0 της Σαμπντόρια στην τελευταία αγωνιστική της Serie A και έκλεισε με εμφατικό τρόπο μια σεζόν, που την βρήκε να κατακτά το 5ο σερί πρωτάθλημα της!

Οι «μπιανκονέρι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5’ ο Πατρίς Εβρά άνοιξε το σκορ από κοντινή απόσταση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός άσος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (στη φάση αποβλήθηκε ο Σκρίνιαρ), ενώ στο 37’ και πάλι ο Ντιμπάλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Σαμπντόρια είχε… παραδοθεί στις ορέξεις της Γιούβε, που έκανε πάρτι εντός κι εκτός γηπέδου και στην επανάληψη πέτυχε ακόμη δύο γκολ. Ο Κιελίνι στο 77’ σκόραρε και αυτός και γιόρτασε με αυτό τον τρόπο τις 400 εμφανίσεις με τη φανέλα της «Μεγάλης Κυρίας», ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μπονούτσι στο 85’.

Παράλληλα, το μηδέν στην άμυνα που κράτησε ο Νέτο, ήταν το 22ο μέσα στη σεζόν, κάτι που αποτελεί ρεκόρ στη Serie A (το είχε πετύχει και η Μίλαν στο 93/94 και η Γιουβέντους ξανά πριν δύο χρόνια).

Δείτε εδώ τους τρελούς πανηγυρισμούς των παικτών της Γιουβέντους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.