Ισπανία

Πρώτη νίκη δια ποδός Κούμπο για τη Σοσιεδάδ, κόλλησαν στο μηδέν Χετάφε και Βαγιεκάνο

Με τον Κούμπο να δίνει τη λύση με γκολ στο 80', η Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Εσπανιόλ πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στη φετινή La Liga, ενώ Χετάφε και Βαγιεκάνο έμειναν στο... στείρο 0-0.

Έκανε... σεφτέ με πρωταγωνιστή Κούμπο η Σοσιεδάδ!

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της εκτός έδρας αναμέτρησής τους με την Εσπανιόλ, όμως χρειάστηκαν ένα γκολ του Ιάπωνα μεσοεπιθετικού τους στο 80ό λεπτό, για να φύγουν από τη Βαρκελώνη νικητές με 1-0 και να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στη φετινή La Liga!

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο 45λεπτο, φτιάχνοντας ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ και καταφέρνοντας τελικά να πάρουν τη νίκη, χάρη σε ένα εκπληκτικό σόλο και φοβερό τελείωμα του Κούμπο, στο 80'.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη ταυτόχρονα για τη 2η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, Χετάφε και Βαγιεκάνο είχαν πρόβλημα στη δημιουργία και δεν έκαναν ούτε μία τελική εντός εστίας, «κολλώντας» στο ... στείρο 0-0.