Πορτογαλία

Επιστροφές… καταστροφές!

Στις παλιές πολύ μέτριες εμφανίσεις επέστρεψε η Μπράγκα. Έμεινε στην ισοπαλία (1-1) με την Ακαντέμικα και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει πιο κοντά στην Ευρώπη.

Ενώ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, μετά θύμισε την πολύ κακή ομάδα του πρώτου γύρου, επί εποχής Ζεσουάλδο Φερέιρα.

Η Μπράγκα έμεινε στην ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Ακαντέμικα για την 23η αγωνιστική της Primeira Liga και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είναι μέσα στο στόχο τους. Ο οποίος δεν είναι άλλος από μια ήρεμη σεζόν, χωρίς να κινδυνέψει με περιπέτειες υποβιβασμού.

Καμία διάθεση για πολλά-πολλά δεν είχε η Μπράγκα και το έδειξε εξ αρχής. Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Πάρντο της έδωσε το προβάδισμα με ατομική ενέργεια.

Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι άρχισαν να… αμφισβητούν. Πίεσαν αρκετά για να πετύχουν την ισοφάριση. Και το κατάφεραν με τον Μακελελέ ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, το «φοβάται ο Γιάννης το θεριό» και το αντίστροφο, έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι. Αμφότερες δημιούργησαν πολύ λίγες προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, η Μπράγκα θύμισε ξανά το κακό της πρόσωπο, και το 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.