Πορτογαλία

Είχε... άσους στο μανίκι

Παίρνοντας γκολ από παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, η Μποαβίστα «καθάρισε» την Ρίο Άβε (2-1), την ώρα που η Φεϊρένσε του Καραμάνου έχασε από την Μπελενένσες (1-0).

Νέους «στηλοβάτες» στο σκοράρισμα βρήκε η Μποαβίστα κι αυτό αποδείχθηκε ευεργετικό!

Με τους Ρενάτο Σάντος και Νούνο Ενρίκε να πετυχαίνουν τα παρθενικά τους τέρματα τη φετινή σεζόν, η ομάδα από το Πόρτο «σκότωσε» την Ρίο Άβε μέσα στο σπίτι της με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 33’, με τον Ντίας, όμως τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης δέχθηκαν το δεύτερο γκολ, στο οποίο δεν κατάφεραν να βρουν «απάντηση», με αποτέλεσμα να μείνουν στους 11 βαθμούς, την ώρα που οι μεγάλοι νικητές «σκαρφάλωσαν» στους 13, μετά από 10 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Στα άλλα ματς της 10ης αγωνιστικής, η Εστορίλ επικράτησε 2-0 της Τοντέλα, με δύο γκολ του Τόκαντινς μέσα σε τέσσερα λεπτά, στο 73’ και στο 76’! Μάλιστα, αυτά ήταν τα πρώτα τέρματα του 20χρονου Βραζιλιάνου, στο ντεμπούτο του με τα «καναρίνια».

Από εκεί και πέρα, Πάσος Φερέιρα και Τσάβες έμειναν στο 1-1, ενώ η Φεϊρένσε του Τάσου Καραμάνου (έπαιξε σε όλο το ματς) ηττήθηκε 1-0, εντός έδρας, από την Μπελενένσες, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει, φτάνοντας τους 12 βαθμούς και… κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League. Χθες, τέλος, η εκπληκτική Γκιμαράες νίκησε και τη Νασιονάλ (2-1) και «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση της βαθμολογίας.