Γερμανία

Τεσσάρα της Χάιντενχαϊμ στην Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη!

Η Χάιντενχαϊμ διέλυσε με 4-0 την Αουγκσμπουργκ, που είχε για βασικό ξανά τον Δημήτρη Γιαννούλη και δύο δοκάρια, κάνοντας το 2x2 στη Bundesliga.

Το 2x2 πανηγύρισε η Χάιντεχαϊμ απόψε, επικρατώντας με το ευρύ 4-0 της Άουγκσμπουργκ, στο εναρκτήριο χρονικά ματς της αγωνιστικής στη Bundesliga, ενώ ο «δικός μας» Δημήτρης Γιαννούλης ήταν ξανά βασικός.

Οι Βαυαροί είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2’, με την πονηρή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάιερ από αριστερά να σταματάει στο δοκάρι του Μίλερ, ωστόσο!

Σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά μετά, με την χρήση VAR καταλογίστηκε και πέναλτι εναντίον τους, για χέρι του Σλότερμπεκ. Με τον Βάνερ να ευστοχεί στην εκτέλεση, στο 9’, να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους και να γίνεται παράλληλα ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Bundesliga από την άσπρη βούλα, σε ηλικία 18 ετών και 7 μηνών…

Η Άουγκσμπουργκ είχε δύο ακόμα καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, καθώς και νέο δοκάρι, αυτή την φορά σε κοντινή κεφαλιά του Σλότερμπεκ, στο 27ο λεπτό. Με την ιστορία να… επαναλαμβάνεται για την Χάιντενχαϊμ και τον Σιέντσα να κάνει το 2-0, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού!

Ενώ ο Πίρινγκερ είχε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το 3-0 και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη, αλλά την σπατάλησε στο 42’.

Οι φιλοξενούμενοι προέβησαν σε τέσσερις αλλαγές μέχρι το 63ο λεπτό, σε μια προσπάθεια να επανέλθουν στο ματς, όμως ήταν πάλι ο αντίπαλος εκείνος που βρήκε όχι ένα αλλά δύο τέρματα, μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών…

Με τον Μπεκ να σκοράρει μετά από ασίστ του Βάνερ, στο 69’ και τους -ερχόμενους από τον πάγκο- Κόντεχ και Μπρόινιχ να συνεργάζονται και τον δεύτερο να διαμορφώνει με προβολή στο 73’ το 4-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.