Γερμανία

Πρόκριση από… ημίχρονο για Βόλφσμπουργκ, πέρασε και η Έσεν

Με το σκορ 3-0 από το 41’, η Βόλφσμπουργκ πέρασε εύκολα (4-0) το εμπόδιο της Ζάντχαουζεν. Πρόκριση στους «16» και για την Έσεν, με 3-2 επί της Ντίσελντορφ.

Παρά τις επτά απουσίες λόγω κορωνοϊού, η Βόλφσμπουργκ δεν δυσκολεύθηκε να επιβεβαιώσει την διαφορά δυναμικότητας με την Ζάντχαουζεν, να την κερδίσει με 4-0, σκοράροντας τα τρία γκολ από το πρώτο 45λεπτο και να πάρει την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου…

Οι «λύκοι» σκόραραν δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά, με τον Γκέρχαρντ να έχει… βοήθεια και από δύο αντιπάλους, που έκρυψαν το οπτικό πεδίο στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ενώ στο ημίωρο η κεφαλιά του Βέγκχορστ απλοποίησε τα πράγματα για την Βόλφσμπουργκ.

Η τέταρτη ομάδα της Bundesliga κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα, αυτή την φορά με τον Ζοάο Βίκτορ να γίνεται από δημιουργός σκόρερ, λίγο πριν την ανάπαυλα, με το 3-0 να… τελειώνει πρόωρα κάθε σκέψη αντίδρασης της Ζάντχαουζεν, για να έρθει στις καθυστερήσεις του ματς ο φορμαρισμένος Βέγκχορστ και από την δεύτερη ασίστ του Ζοάο Βίκτορ να «γράψει» το τελικό 4-0!

Τα εύκολα… δύσκολα πήγε να κάνει η Ροτ Βάις Έσεν, απέναντι στην Φορτούνα Ντίσελντορφ, καθώς κέρδισε με 3-2 κι εξασφάλισε ένα «εισιτηριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ήταν αουτσάιντερ, ως ομάδα τέταρτης κατηγορίας, και κόντρα στην ροή του αγώνα προηγήθηκαν μόλις στο 15’ με προσπάθεια του Ένγκελμαν που πέρασε κάτω από τα πόδια του Βολφ.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον συνήθη ύποπτο Χένινγκς λίγο μετά το ημίωρο, αλλά η Έσεν βρήκε δύο ακόμα γκολ: ένα τρία λεπτά μετά το 1-1, με κεφαλιά του Κελ Γκόμεζ κι ένα με τον Κεφκίρ στο 70’, που είχε μπει αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα!

Με το δεύτερο γκολ του Χένινγκς στο παιχνίδι να βάζει την Φορτούνα ξανά στο κόλπο και τον αντίπαλο στην πίεση, αλλά… μέχρι εκεί.