Γερμανία

Μπήκε ο Λεβαντόφσκι, άρχισε το πάρτι! (vids)

Η Βόλφσμπουργκ έκανε το λάθος να προηγηθεί νωρίς, αναγκάζοντας τον Γκουαρδιόλα να βάλει τον Λεβαντόφσκι στο ημίχρονο. Ο Πολωνός έβαλε πέντε γκολ μέχρι το 60’ και οδήγησε την Μπάγερν σε θρίαμβο (5-1).

Πριν από την έναρξη του ματς και για 45 λεπτά το ματς ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και τη Βόλφμπουργκ ήταν ντέρμπι…

Λάθος! Η σωστή πρόταση πρέπει να διατυπωθεί διαφορετικά…

Όσο στην εξίσωση της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και τη Βόλφσμπουργκ δεν υπήρχε ο παράγοντας Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, τότε υπήρξε πραγματικά ένα ντέρμπι.

Στα πρώτα 45 λεπτά που ο Πεπ Γκουαρντιόλα άφησε στον πάγκο τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Βόλφσμπουργκ πέτυχε το στόχο της στο χορτάρι του «Αλιάντς Αρένα». Αμυντικά δεν κινδύνευε ενώ και επιθετικά κατάφερε να προηγηθεί χάρη σε γκολ του Καλιγκιούρι στην αντεπίθεση, ενώ έχασε και μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της, όταν ο Γκιλαβογκί βρήκε το δοκάρι σε σουτ πίσω από το κέντρο, καθώς ο Νόιερ είχε βγει στο κέντρο.

Στην ανάπαυλα, λοιπόν, ο Γκουαρντιόλα έπρεπε κάτι να αλλάξει και η πρώτη του κίνηση ήταν φυσικά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Το πάρτι άρχισε...

Ο Πολωνός βρέθηκε στο καλύτερο βράδυ της καριέρας του και με πέντε γκολ από το 51' μέχρι το 60' (51’, 52’, 55’, 57’, 60’) διαμόρφωσε το 5-1, κάνοντας ακόμα και τον Πεπ Γκουαρντιόλα να κρατάει το κεφάλι του με αυτά που έβλεπε. Το highlight της βραδιάς ήταν το πέμπτο του γκολ, αφού με γυριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπενάλιο.

Με αυτόν τον θεαματικό τρόπο, οι Βαυαροί συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί στην Bundesliga (6/6) και φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας την αυριανή εκτός έδρας αναμέτρηση της Ντόρτμουντ κόντρα στη Χόφενχαϊμ.