Γερμανία

Η... βρεγμένη Ντόρτμουντ δεν φοβήθηκε τη βροχή και τελικά «χόρεψε» με τεσσάρα στην Μπόχουμ

Βρέθηκε πίσω με 2-0. Η βροχή την είχε παγώσει και την είχε… τρομάξει. Κι όμως, η Ντόρτμουντ άρχισε να «χορεύει» στην κακοκαιρία για να φτάσει στο 4-2 επί της Μπόχουμ στην 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε μεγάλη ανατροπή στην 5η «στροφή» της Bundesliga, αψηφώντας τη βροχή και το σοκ που είχε υποστεί στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης με την Μπόχουμ. Ακόμα κι αν είδε την αντίπαλό της να σκοράρει πανεύκολα στις πρώτες της καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Κόμπελ, οι Βεστφαλοί κατάφεραν να φτάσουν στο 4-2, με το come-back να επιτυγχάνεται στο δεύτερο ημίχρονο..

Μόλις πέντε λεπτά χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι στο Signal Iduna Park στο πρώτο μέρος για να βρουν δις το δρόμο προς τα δίχτυα και να κάνουν τις σταγόνες της βροχής να «παγώνουν» τον κόσμο της Ντόρτμουντ στις εξέδρες.

Ο Μπέρο έχοντας παίξει υπέροχα το 1-2 με τον Χόφμαν έγραψε το 1-0 με ωραίο τελείωμα με το αριστερό στο 16ο λεπτό για να έρθει και το δεύτερο τέρμα με τον Ντε Βιτ να τρέχει μόνος προς την περιοχή με τρεις αμυντικούς να τον κυνηγούν. Το 2-0 ήταν, μεν, μαγική εικόνα, αλλά καλούσε τους γηπεδούχους να ξυπνήσουν άμεσα…

Η κεφαλιά του Γκιρασί στο 44ο λεπτό για να ξαναμπεί η Ντόρτμουντ στο παιχνίδι ήταν καθοριστική και στο 62ο λεπτό ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαν για το 2-2.

Ο Γκιρασί ολοκλήρωσε την ανατροπή με ωραίο σουτ σε διαγώνια κίνηση στο 75ο λεπτό και στο 81’ ήρθε και το 4-2 από τον Ενμέτσα, που είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Με αυτή τη νίκη, το σύνολο του Νούρι Σαχίν ξεπέρασε την προ μιας εβδομάδας «κατραπακιά» με το 5-1 από την Στουτγκάρδη…