Ισπανία

«Έσπασε» το σερί της Θέλτα στην… παράταση και βρέθηκε κορυφή σε επικό ματς η Βιγιαρεάλ

Με γκολ του Παρέχο στο 90’+10’, η Βιγιαρεάλ νίκησε 4-3 τη Θέλτα στο «Θεράμικα» σε ένα επικό ματς για την τρίτη αγωνιστική της la Liga και βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ακόμα βάζουν γκολ στο «Θεράμικα» Βιγιαρεάλ και Θέλτα. Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε 4-3 των «βιγκίστας» με γκολ στο 90’+10 σε ένα επικό ματς που "άνοιξε την αυλαία" της εμβόλιμης τρίτης αγωνιστικής της la Liga και βρέθηκε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τι θα κάνουν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης και «σπάζοντας» το σερί της ομάδας του Τάσου Δουβίκα, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, μετά από τις ισάριθμες νίκες τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Σε ένα ματς με ανατροπές και συγκινήσεις, οι Γαλιθιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 12’, οι Λεβαντίνοι ισοφάρισαν με τον Καρντόνα στο 26’ κι ο Μινγκέθα «έκλεισε» το ημίχρονο στο 1-2 στο 31’.

Στην επανάληψη, το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε αρχικά στην ανατροπή με το γκολ του Μπάρι στο 60’ και το αυτογκόλ του Ζάιλσον στο 64’, ο Στάρτλετ έκανε το 3-3 στο 80’ και στο 90’+10’ ο Παρέχο εκτέλεσε πέναλτι, αστόχησε αρχικά, αλλά πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.