Ισπανία

Έριξε τριάρα κι ανέβηκε τρίτη η Βιγιαρεάλ

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστή τον Μπαένα, η Βιγιαρεάλ νίκησε 3-1 στο «Θεράμικα» τη Λας Πάλμας στο τελευταίο ματς της όγδοης αγωνιστικής της la Liga κι ανέβηκε τρίτη.

Τρίτη στη La Liga η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε 3-1 τη Λας Πάλμας στο «Θεράμικα» στο ματς που «έριξε την αυλαία» της όγδοης αγωνιστικής κι ανέβηκε στην τρίτη θέση στο -1 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και στο +1 από την τέταρτη Ατλέτικο μετά το μεταξύ τους 1-1 στο κυριακάτικο ντέρμπι, δείχνοντας πως είναι ικανό να διεκδικήσει την πρώτη τετράδα κι αφήνοντας τους νησιώτες σταθερά στην τελευταία θέση και στο –4 από τις θέσεις παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκαν φοβερές ευκαιρίες εκατέρωθεν πριν ο Μπάρι βγάλει την ωραία μπαλιά στον Πεπέ, ο οποίος με ωραία προσποίηση και δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 45’.

Στο 47’, ο Γιανουζάι έκανε καταπληκτική ασίστ στον Φάμπιο Σίλβα κι αυτός με καταπληκτικό πλασέ «κρέμασε» τον Λόπεθ για το 1-1. Στο 51’, ο Μπαένα έχασε πέναλτι για τους Λεβαντίνους και στο 56’ο Φάμπιο Σίλβα είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους.

Στο 76’, ακυρώθηκε γκολ του Μπαένα μέσω VAR. Στο 84’, ο Μπάρι σέντραρε κι ο Μπαένα με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 90’+7’, ο Καμαράνα έκανε ωραία μπαλιά στον Μπαένα στην κόντρα κι αυτός με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.