Ισπανία

Πλήγωσε την «πρώην» και κράτησε όρθια την Ατλέτικο στο «Θεράμικα» ο Σόρλοθ!

Σε ένα χορταστικό ματς με πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες, Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 2-2, στην πρεμιέρα τους στη φετινή La Liga.

Χωρίς νικητή, αλλά με μπόλικο θέαμα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2)στο «Θεράμικα», με το οποίο και έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της φετινής La Liga.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, καθώς, στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν φρενήρης, με αποτέλεσμα σε αυτό το διάστημα να μπουν και τα τέσσερα τέρματα! Το σκορ άνοιξε το «κίτρινο υποβρύχιο» με τον Νταντζούμα στο 18ο λεπτό για να έρθει ο Γιορέντε από ασίστ του Γκριεζμάν δύο λεπτά αργότερα και να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο 37', το αυτογκόλ του Κόκε έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τον πρώην αστέρα τους, Σόρλοθ, να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Παρά τις όποιες προσπάθειες στην επανάληψη, το σκορ δεν άλλαξε, και έτσι αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν τη φετινή σεζόν με έναν βαθμό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Βαγιαδολίδ, στην επάνοδό της στα μεγάλα «σαλόνια» του ισπανικού ποδοσφαίρου μετά από έναν χρόνο απουσίας, πανηγύρισε μεγάλο τρίποντο, επικρατώντας 1-0 της Εσπανιόλ στο «Estadio Jose Zorrilla», στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ραούλ Μορό, με ένα τυχερό τέρμα στο 23ο λεπτό, καθώς το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, κόντραρε σε σώματα αμυντικών και άλλαξε πορεία.