Βέλγιο

Θρίαμβος για την Κλαμπ Μπριζ στο τοπικό ντέρμπι με σκόρερ Τζόλη

Με τον Χρήστο Τζόλη να βρίσκει δίχτυα, η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε 3-0 στο τοπικό ντέρμπι με τη Σερκλ Μπριζ και πήρε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Σε... πάρτι μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι με τη Σερκλ Μπριζ η Κλαμπ Μπριζ!

Η Κλαμπ νίκησε την Σερκλ με 3-0 στο «Γιαν Μπρέϊντελ Στάντιον», με τον Χρήστο Τζόλη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν καθολικά ανώτεροι και προηγήθηκαν με τον Μπράντον Μέχελε στο 39', ενώ ο Τζόλης έβαλε με πλασέ από κοντά το γκολ για το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το τελικό σκορ υπέγραψε το «κανόνι» της ομάδας, Αντρέας Σκοβ Όλσεν, στο 55'.

Πλέον, η Μπριζ ανέβηκε στους 10 βαθμούς και είναι στο -1 από τις πρωτοπόρους Ντέντερ και Άντερλεχτ. Στα άλλα ματς της ημέρας, που ήρθαν όλα ισόπαλα, η Γάνδη έμεινε στο 1-1 με την Αντβέρπ, όπως και η Κόρτραϊκ με τη Σεντ Τρούιντεν, ενώ «κόλλησαν» στο μηδέν Σεν Ζιλουάζ και Άντερλεχτ.