Βέλγιο

Καταιγιστική η Γκενκ απέναντι στη Ντέντερ – Λέουβεν και Κορτράικ μοιράστηκαν βαθμούς

Στο Βέλγιο η Γκενκ συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της διαλύοντας τη Ντέντερ με 4-0, ενώ Λέουβεν και Κορτράικ έμειναν στο 1-1.

Το πρωτάθλημα Βελγίου είναι ήδη στην 8η αγωνιστική και η Γκενκ δείχνει να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Η ομάδα του Φινκ βρίσκεται ήδη στους 19 βαθμούς και στο +6 από Άντβερπ και Γάνδη (αν και είναι με παιχνίδι λιγότερο).

Η Γκενκ φιλοξένησε την Ντέντερ και την σκόρπισε με μία εντυπωσιακή τεσσάρα (4-0).

Ο Αροκαντάρε έκανε την αρχή στο 23’ σκοράροντας το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ο Μπόνσου Μπα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 53ο λεπτό.

Ο Χροσόφσκι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, πετυχαίνονται το 3-0 στο 76ο λεπτό. Το κερασάκι στην τετραώροφη τούρτα έβαλε ο Γουέν Γκου στο 83ο λεπτό για το τελικό 4-0.

Λέουβεν και Κορτράικ
πήραν από έναν βαθμό, με το ματς να λήγει στο 1-1.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκόραρε στο 57ο λεπτό ο Ντε Νέβε βάζοντας σε θέση οδηγού την Κορτράικ.

Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Ντρι μόλις πέντε λεπτά μετά βρήκε γκολ ισοφάρισης. Ο 23χρονος χαφ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 62ο λεπτό και έγραψε το τελικό 1-1.