Ισπανία

Βαθιά ανάσα για την Εσπανιόλ, απομακρύνθηκε από την «ουρά»!

Η Εσπανιόλ κατάφερε μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στη LaLiga να προσφέρει ένα χαρούμενο και ηλιόλουστο μεσημέρι στον κόσμο της, επικρατώντας 2-1 της Μαγιόρκα!

Τεράστια ανάσα πήρε η Εσπανιόλ με τη μεγάλη επιστροφή στις νίκες στην 9η αγωνιστική της LaLiga.

Απέναντι στη Μαγιόρκα που είχε φοβερή ψυχολογία μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, μια εκ των οποίων στην έδρα της Μπέτις, το σύνολο του Μανόλο Γκονζάλεθ κατάφερε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών και να ξεφύγει για λίγο από την «ουρά» της βαθμολογίας.

Ο Κούμπουγια στο 18ο λεπτό με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του τέρμα με το σύλλογο της Βαρκελώνης, ενώ, στο 47ο λεπτό ο Καρέρας με χαμηλό σουτ από τα όρια της περιοχής έπειτα από ωραία αντεπίθεση έκανε το 2-0.

Η Μαγιόρκα προφανώς θα κατάφερνε να του Ράιγιο στο 68ο λεπτό, επέμεινε μήπως βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η Εσπανιόλ πανηγύρισε έντονα τη μεγάλη νίκη που της προσφέρει ηρεμία και ανάσες στη νέα διακοπή του πρωταθλήματος.