Ισπανία

Έπεσε σε παγίδα η Τζιρόνα και η Βαλένθια πήρε την πρώτη της νίκη

Έπειτα από την υπερπροσπάθεια απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League, η Τζιρόνα ηττήθηκε 2-0 από τη Βαλένθια εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική της LaLiga.

Η Βαλένθια κατάφερε μέσα σε ένα δίλεπτο να γράψει όλη την ιστορία της αναμέτρησης με την ευρωπαία Τζιρόνα, αφού βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 56ο και το 58ο λεπτό.

Μάλιστα, οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ με το μακρινό σουτ του Λουίς Ριόχα που κόντραρε στον Χουάνπε για το 1-0, ενώ, δυο λεπτά αργότερα ο Ντάνι Γκόμεθ έγραψε το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μαμαρντασβίλι γλίτωσε τους νικητές στις επικίνδυνες στιγμές για την εστία τους, κατακτώντας το βραβείο του πολυτιμότερου του αγώνα, ενώ, η Βαλένθια πήρε το ματς με δυο γκολ, παρά τη μόλις μια τελική στο στόχο!

Η Οσασούνα κατάφερε να εξασφαλίσει άλλη μια νίκη μπροστά στο κοινό της, έχοντας μετατρέψει το El Sadar σε φρούριο τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Απέναντι στη Λας Πάλμας, οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ήταν καλύτεροι, αλλά ήταν αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους τις στιγμές που έπρεπε για να πάρουν τους βαθμούς με το 2-1.

Ο Μπούντιμιρ με πέναλτι στο 39' άνοιξε το σκορ, η ομάδα του Λουίς Καριόν ισοφάρισε στο 41' με τον Αλμπέρτο Μολέιρο, αλλά τελικά υποτάχθηκε. Η Οσασούνα είχε τον τρόπο να «χτυπήσει» κι ας μην απειλούσε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 60ο λεπτό με τον Αϊμάρ Ορόθ.

Σε ό,τι αφορά στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, εκείνη συνέχισε τις φετινές, πολύ χαμηλές πτήσεις της και έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Βαγιαδολίδ, παραμένοντας με 5 βαθμούς σε 7 αγωνιστικές...