Oλλανδία

Έριξε τριάρα κι «έπιασε» κορυφή η Αλκμααρ

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Αλκμααρ νίκησε άνετα 3-0 στην έδρα της Βάαλβαϊκ για την τέταρτη αγωνιστική της Eredivisie και βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τριάρα και κορυφή στην Eredivisie για την Αλκμααρ. Η ΑΖ νίκησε 3-0 στην έδρα της ουραγού Βάαλβαϊκ στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της τέταρτης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος και βρέθηκε με +1 στην κορυφή από τη δεύτερη Αϊντχόφεν, η οποία, υποδεχόμενη την Κυριακή την Γκόου Αχέντ Ινγκλς, μπορεί να διατηρήσει το απόλυτο και να προσπεράσει ξανά τους φιναλίστ του Κυπέλλου UEFA του 1981.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σταθερά ουραγοί χωρίς πόντο κι αρχίζει να δυσκολεύει το έργο παραμονής τους στην κατηγορία.

Η Αλκμααρ πέτυχε δύο τέρματα σε πέντε λεπτά με τον Φαν Μπόμελ στο 31’ και στο 36’, οι γηπεδούχοι είδαν να τους αποβάλλεται στο 73’ ο Κράμερ κι, έτσι, στο 87’ ο Μέερτινκ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».