Oλλανδία

Τρίποντο με… ζόρια και «χρυσή αλλαγή» τον Τραορέ για τον Άγιαξ!

Ο Άγιαξ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό και χωρίς βαθμό Βάαλβαϊκ, για να έρθει ο Τραορέ από τον πάγκο και να βάλει το γκολ που ξεκελείδωσε τη νίκη του Αίαντα ενώ είχε και ασίστ για το τελικό 0-2!

Λίγες ημέρες μόνο μετά την τεσσάρα στην Μπεσίκτας ο Άγιαξ ζορίστηκε πολύ από την ουραγό Βάαλβαϊκ, την οποία νίκησε τελικά με 2-0, για την 7η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, που είχαν μεν παθητικό ρόλο, αλλά παράλληλα κρατούσαν με μια σχετική άνεση το μηδέν στα μετόπισθεν.

Με τον Ιταλό τεχνικό να ρίχνει στην αναμέτρηση στο 65’ τον Μπερτράν Τραορέ και τον επιθετικό από την Μπουρκίνα Φάσο να τον δικαιώνει, σκοράροντας 11 λεπτά μετά, για το 0-1 υπέρ του «Αίαντα».

Ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από ασίστ του σκόρερ, ο Γκοντς δι9αμόρφωσε το τελικό 0-2.

Έτσι, ο Άγιαξ ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και δύο ματς λιγότερα, την ώρα που Βάαλβαϊκ παρέμεινε τελευταία, χωρίς πόντο μάλιστα.