Ισπανία

Κόλλησε στο μηδέν η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 0-0 με την Εσπανιόλ εντός έδρας, ενώ η Αλαβές επικράτησε 2-1 της Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν.

Δεύτερη ισοπαλία σε τρεις αγωνιστικές στη La Liga για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που έμεινε στο 0-0 με την Εσπανιόλ εντός έδρας.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν ανώτεροι μα άτυχοι, καθώς ο Ρικέλμε έστειλε δις την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και είδε σε αμφότερες περιπτώσεις τα γκολ να ακυρώνονται για οφσάιντ.

Την ίδια ώρα, η Αλαβές εκμεταλλευόταν το αριθμητικό πλεονέκτημα και νικούσε 2-1, με ανατροπή, τη Σοσιεδάδ εκτός έδρας χάρη σε γκολ των Βιγιαλίμπρε (45+5 πέν.’) και Μαρτίνεθ (77’).

Οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ογιαρθάμπαλ στο 29’, με τον Μέντεθ να τους βάζει παρ’ όλα αυτά μπροστά στο σκορ τρία λεπτά αργότερα αλλά αυτό να μην είναι αρκετό.