Ισπανία

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή και λάμψη Σόρλοθ για την Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λεγανές, αλλά με κορυφαίο τον Σόρλοθ και ανατροπή στην τελική ευθεία, επικράτησε 3-1, επιστρέφοντας στις νίκες.

Λύγισε τη Λεγανές και επέστρεψε στις νίκες η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 3-1 εντός έδρας στο πρώτο ματς μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, κάνοντας ανατροπή στην τελική ευθεία.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Σιμεόνε, η οποία είχε τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση και βρέθηκε στο -4 από τη Ρεάλ, αλλά και την Μπαρτσελόνα που έχει αγώνα λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Νέγιου απέναντι στην Ατλέτικο, που είδε… σύννεφα πάνω από το «Μετροπολιτάνο», καθώς προερχόταν από μία νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς στη La Liga.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς στο β’ μέρος. Ο Σόρλοθ ισοφάρισε στο 69’ με τακουνάκι έπειτα από γύρισμα του Βίτσελ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 81’ με πανέμορφο πλασέ του Γκριζμάν έπειτα από γύρισμα του Τζουλιάνο Σιμεόνε. Ο Νορβηγός άσος τελείωσε οριστικά το ματς στο 90’+9’, εκτελώντας από κοντά.

Η Μαγιόρκα γονάτισε τη Ράγιο Βαγεκάνο, επικρατώντας 1-0 με γκολ του Μουρίκι στο 75ο λεπτό.